Jeśli nie macie jeszcze planów na niedzielne popołudnie, zapraszamy do Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, gdzie zaplanowano wydarzenie pod hasłem „Niedziela z profilaktyką schorzeń układu oddechowego”. Organizatorzy: Szpital Powiatowy i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Proszowicach przygotowali nie tylko ciekawe wykłady. Będzie też możliwość wykonania bezpłatnych badań, ale także konsultacji pulmonologicznych.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.
W holu CKiW w Proszowicach będzie można bezpłatnie wykonać spirometrię, zbadać poziom glukozy we krwi i ciśnienie. To jednak jeszcze nie wszystko. Na mieszkańców powiatu będzie czekał także lekarz pulmonolog – mówi Zbigniew Torbus, dyrektor Szpitala Powiatowego w Proszowicach.
Stoiska przygotowują także między innymi PSS-E, KRUS, MODR. Wszędzie tam będzie można dopytać o szczegóły związane z działalnością tych placówek.
Wykłady, które zaplanowano na sali widowiskowej CKiW w Proszowicach, rozpoczną się o godz. 15.30. Jako pierwszy głos zabierze prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś, który wprowadzi słuchaczy w tematykę nowotworów układu oddechowego. Kolejnym prelegentem będzie dr n. med. Paweł Nastałek, który opowie o „Kompleksowej diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych układu oddechowego w Oddziale Pulmonologiczo-Internistycznym SPZOZ Proszowice”. W planach są jeszcze prelekcje lek. Agnieszki Szadurskiej – „Opieka nad pacjentem onkologicznym w warunkach Poradni Onkologicznej SPZOZ Proszowice”, mgr Krzysztoaf Grzesika – „Od gruźlicy do rehabilitacji Płuc” oraz dr n. o zdr. Magdaleny Kostrzon – „Rehabilitacja płuc w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”.
Około godziny 16.40 przewidziano przerwę kawową. Organizatorzy zapraszają na kawę, herbatę, wodę i coś słodkiego do holu CKiW w Proszowicach. Po półgodzinnej przerwie kolejne wykłady. Tym razem głos zabierze mgr inż. Katarzyna Bandoła, która zdradzi, jak dbać o płuca”.
Będzie jeszcze wykład Andrzeja Króla – „Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PT Proszowice w zakresie stosowania substancji niebezpiecznych: środków ochrony roślin w rolnictwie”, mgr inż. Marta Zastawnik – „Zasady dobrej praktyki, ochrony – integrowana ochrona roślin i jej wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko” i lek. wet. Pawła Pęczalskiego – „Choroby odzwierzęce – współczesne zagrożenia”. Zakończenie wydarzenia przewidziano około godziny 18.10.
Organizatorzy zapraszają na spotkanie całe rodziny, w trakcie wykładów dziećmi zajmą się animatorki.
