
Kilkadziesiąt osób skorzystało z badań, które można było bezpłatnie wykonać w ramach „Niedzieli z profilaktyką układu oddechowego” . Były też ciekawe wykłady związane z tą tematyką. Organizatorami wydarzenia, które odbyło się wczoraj w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach byli: Szpital w Proszowicach i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Proszowicach
To druga tego typu inicjatywa.
Jesienią ubiegłego roku w bardzo podobnej formuje zorganizowaliśmy konferencję na temat raka piersi. W związku z tym, że wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem postanowiliśmy kontynuować tego typu profilaktykę. Tym razem skupiliśmy się na chorobach układu oddechowego – mówi Zbigniew Torbus, dyrektor Szpitala Powiatowego w Proszowicach.
Patronat nad Niedzielą z Profilaktyką Układu Oddechowego sprawowały: Starostwo Powiatowe w Proszowicach i krakowski oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej
Gościem wydarzenia był prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś, który wprowadził słuchaczy w tematykę nowotworów układu oddechowego. Kolejnym prelegentem był dr n. med. Paweł Nastałek, który mówił o „Kompleksowej diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych układu oddechowego w Oddziale Pulmonologiczo-Internistycznym SPZOZ Proszowice”. Były też prelekcje lek. Agnieszki Szadurskiej – „Opieka nad pacjentem onkologicznym w warunkach Poradni Onkologicznej SPZOZ Proszowice”, mgr Krzysztofa Grzesika i mgr Anny Olbrych – „Od gruźlicy do rehabilitacji Płuc” oraz dr n. o zdr. Magdaleny Kostrzon – „Rehabilitacja płuc w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”.
W drugiej części konferencji mgr inż. Katarzyna Bandoła, mówiła, jak dbać o płuca.
Był jeszcze wykład Andrzeja Króla – „Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PT Proszowice w zakresie stosowania substancji niebezpiecznych: środków ochrony roślin w rolnictwie”, mgr inż. Marta Zastawnik – „Zasady dobrej praktyki, ochrony – integrowana ochrona roślin i jej wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko” i lek. wet. Pawła Pęczalskiego – „Choroby odzwierzęce – współczesne zagrożenia”.
Organizatorzy spotkania przygotowali także stoiska, gdzie można było zapoznać się z działalnością Szpitala, PSSE, KRUS, MODR oraz Uzdrowiska Kopalni Soli Wieliczka.
Na rodziców , którym towarzyszyły dzieci czekały animatorki. Dla najmłodszych przygotowano zabawy taneczno-ruchowe i plastyczne.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy powiatu proszowickiego. Nie brakło także samorządowców, przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, strażaków, sołtysów a także pracowników szpitala.











































































