- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Leszek Mazan i Mieczysław Czuma odwiedzą Klimontów, by opowiedzieć o roli, historii i legendach Kościoła Mariackiego

Na godz. 17 w najbliższy czwartek 24 listopada w świetlicy w Klimontowie zaplanowano spotkanie z Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą. Goście opowiedzą o roli, historii, legendach Kościoła Mariackiego opisanych w najnowszej książce Leszka Mazana „Jest tam w Krakowie Kościół Maryi Panny…”. Wstęp na spotkanie wolny.

Książka ta wydaje się różnić od innych publikacji dotyczących kościoła Mariackiego. Jak napisał w jej introdukcji proboszcz bazyliki – ks. inf. Dariusz Raś „autor nie ucieka się do pogłębionej analizy historycznej źródeł czy trendów artystycznych, lecz – zaglądając do zakamarków historii krakowskiej Notre Dame – odnajduje mało znane fakty, legendy, ciekawostki, opowiastki, podania, bajki i cytaty dotyczące naszego kościoła i pisze o nich, używając własnej, niepowtarzalnej wykładni”.

W publikacji autor opowiada m.in. historię powstania parafii Mariackiej, pierwszego kościoła i przez kolejne stulecia opisuje jej rozwój i coraz większe znaczenie w życiu miasta. Przedstawia także sylwetki infułatów mariackich, kaznodziei i osób, które wielkimi zgłoskami zapisały się w dziejach kościoła Mariackiego. Wszystko to przeplatane jest niezwykłymi legendami.

Leszek Mazan – jest jednym z najstarszych czynnych zawodowo dziennikarzy Krakowa i autorem ponad 20 książek o Krakowie i Pradze (w kilku wypadkach tłumaczonych również na język czeski), pisanych indywidualnie lub wspólnie z Mieczysławem Czumą, a także z Katarzyną Siwiec i Andrzejem Koziołem.
Na swoim koncie ma kilkanaście tysięcy artykułów, reportaży i felietonów, audycji radiowych i telewizyjnych.

Od 1966 roku korespondent terenowy, a po roku dziennikarz „Dziennika Polskiego”, następnie Krakowskiego Oddziału TVP (reporter, potem kierownik Kroniki Telewizyjnej). Od 1978 roku kierownik Oddziału Polskiej Agencji Prasowej w Krakowie, w latach 1985–1992 korespondent PAP w Pradze. Po powrocie z‑ca red. naczelnego „Przekroju”. Równocześnie współpracował z kilkudziesięcioma redakcjami prasy, radia i TV: m.in. z „Polityką”, „Wprost”, „Gazetą Krakowską” i prowadził telewizyjny „Pegaz”. Od dziesięciu lat ma stałe tygodniowe felietony w Radiu Katowice, a przez trzy ostatnie lata stały felieton w „Dzienniku Polskim”.
Za swoją działalność zdobył nagrodę im. Juliana Bruna, Miasta Krakowa i najlepszego korespondenta zagranicznego PAP (1989). Jest honorowym Hejnalistą Mariackim.

24 listopada (czwartek) godz. 17:00 – Świetlica Wiejska w Remizie w Klimontowie.
Klimontów 350
Wstęp wolny.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra