- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

PROSZOWICE. Na Rynku wystawa IPN o stanie wojennym

Z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stan wojennego w Polsce Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przygotowało wystawę „Stan wojenny 1981-1983”.

Zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich wraz z nauczycielami oraz mieszkańców do obejrzenia wystawy, która dostępna jest na proszowickim Rynku.

Stan wojenny w Polsce został ogłoszony 13 grudnia 1981 r. i trwał do 22 lipca 1983 r. Drastycznie ograniczał życie codzienne Polaków celem przeciwdziałania opozycji politycznej. Tysiące działaczy opozycji zostało uwięzionych bez postawienia zarzutów. Faktyczną władzę w Polsce przejęło wojsko.

Ekspozycja prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL oraz genezę jednej z największych armii podziemnych świata na tle sytuacji politycznej Polski i Europy. Wystawa plenerowa składa się z 15 paneli.

Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

autorzy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot,
konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Neja,
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz,
opracowanie graficzne: Michał Bartłomowicz, Aleksandra Korol-Chudy,
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr Grzegorz Majchrzak.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra