- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W niedzielę i we wtorek w Proszowicach odbędzie się druga kwesta na odnowę zabytkowych grobowców

W tym roku członkowie Komitetu Społecznego Odnowy Zabytkowych Grobowców w Proszowicach będą kwestować na cmentarzu parafialnym. Akcję zaplanowano też na Rynku. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na renowację zniszczonych pomników oraz nagrobków proszowickiej nekropolii.

Rok temu podczas pierwszej akcji zebrano 15 tys. zł. Wynik zaskoczył i ucieszył organizatorów.

-Dlatego postanowiliśmy iść za ciosem. Na naszym cmentarzu jest wiele pięknych zabytkowych nagrobków, które wymagają pilnej renowacji. Dzięki zebranym funduszom możemy je uratować – mówi lokalny pasjonat historii Marek Miller, który w ubiegłym roku razem z Grzegorzem Cichym burmistrzem Proszowic oraz Mateuszem Serwatowskim założyli komitet.

Zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty pieniądze przeznaczono na renowację figury Matki Boskiej Cygańskiej.

W tym roku akcja ma szansę przybrać większy rozmach. Do tegorocznej kwesty włączyli się m.in.: proboszcz parafii pw. NMP w Proszowicach dr Jan Zwierzchowski, Wojciech Nowiński, radni z Proszowic, Towarzystwo Turystyki Regionalnej Proszowice, Bojowe Schrony Proszowice, Maria Kieruzal oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Proszowicach i młodzież z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Kwestujący będą posiadali oznakowane puszki oraz identyfikatory.

Tekst: Patrycja Grzyb

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra