- REKLAMA -
- REKLAMA -
Sport

Rodzinny Rajd Rowerowy w 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

30 października o godz. 9 z proszowickiego Rynku wyruszy Rajd Rowerowy z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jego uczestnicy przejadą przez: Koniuszę, Goszyce, Goszczę, Kocmyrzów, Czulice, Wierzbno, Łaganów. Każdy otrzyma pamiątkowy medal.

Start: Rynek w Proszowicach pod pomnikiem Tadeusza KościuszkiKoniusza Kościół pw. Św. Piotra i Pawła miejsce stacjonowania 3 kwietnia 1794 r. Tadeusza Kościuszki, dzień przed bitwą pod Racławicami – Goszyce Stary Dwór siedziba rodziny Zawiszów, gdzie 3 sierpnia 1914 r. przybył patrol dowodzony przez Władysława Belinę-Prażmowskiego, wysłany przez Józefa Piłsudskiego tuż przed wkroczeniem 1. Kompanii Kadrowej do Królestwa Polskiego. Właścicielką dworu była wówczas Zofia Zawiszanka, wywiadowczyni, członkini Strzelców – Goszcza Dwór, kościół pw. Św. Wawrzyńca Las miejsce stacjonowania w marcu 1863 r. oddziału dowodzonego przez gen. Mariana Langiewicza, mianowanego wówczas Dyktatorem Powstańczym, planowane jest ognisko w lesie – Baran plac przed Urzędem Gminy Kocmyrzów-Luborzyca dawna granica między Cesarstwem Rosyjskim (celnica rosyjska, to obecnie Szkoła Podstawowa im Noblistów Polskich w Luborzycy), a Austro-Węgrami (celnica austriacka, to obecnie Pogotowie Ratunkowe i Ośrodek Rehabilitacyjny), którą w lutym 1863 r. przekraczały rozbite pod Miechowem oddziałem płk. Apolinarego Kurowskiego, a w nocy z 2 na 3 sierpnia 1914 r. przekroczył patrol Władysława Beliny-Prażmowskiego – Czulice – Wronin – Wierzbno – Łaganów szlakami bitwy krakowskiej w listopadzie 1914 r. – Proszowice Rynek zakończenie rajdu ok. 15:00

Rajd wiedzie szlakami historycznymi, które zapisały się w historii Polski jako wydarzenia kluczowe. Szlak Kościuszkowski, który wiedzie z Luborzycy przez Goszyce i Koniuszę kończy się na polach pod Racławicami, gdzie 4 kwietnia 1794 r. wojska Naczelnika Tadeusza Kościuszki wygrały bitwę z armią rosyjską rozpoczynając tym samym pierwsze powstanie zbrojne. W Goszczy stacjonowały w marcu 1863 r. oddział dowodzony przez gen. Mariana Langiewicza, mianowanego wówczas Dyktatorem Powstańczym. W jego oddziale służył św. Brat Albert Chmielowski, a broń powstańcom miał dostarczać osobiście malarz Jan Matejko. Na tzw. Baranie (pogranicze wsi Luborzyca i Kocmyrzów) znajdowały się celnice rosyjska i austriacka, ponieważ obecną drogą wojewódzką 776 biegła granica państwa zaborczych. To tu granicę w lutym 1863 r. przekraczały rozbite pod Miechowem oddziały płk. Apolinarego Kurowskiego, a w nocy z 2 na 3 sierpnia 1914 r. przekroczył patrol Władysława Beliny-Prażmowskiego, skąd udał się do dworu w Goszycach. Tam po śniadaniu i odpoczynku strzelcy ruszyli w kierunku na Jędrzejów. W drodze powrotnej otrzymali konie we dworze w Skrzeszowicach, a Edward Kleszczyński, brat właściciela przyłączył się do tzw. siódemki Beliny rozpoczynając historię Szwadronu Beliny, tzw. Beliniaków.

Między Widomą – Goszczą – Łuczycami – Marszowicami – Wilkowem – Skrzeszowicami – Biórkowem (Małym i Wielkim) – Wroninem – Czulicami ciągnął się w listopadzie 1914 r. front Wielkiej Wojny, zapisując się tragicznymi skutkami dla okolicznej ludności, pozostawiając widoczne ślady bitwy o Kraków w postaci cmentarzy wojennych. To nieznany, ale jakże tragiczny fragment dziejów ziemi krakowskiej i proszowickiej.

Rajd ma na celu przybliżenie nieznanych postaci i wątków historycznych z tych terenów i promocję zdrowego trybu życia. Z rowerem w poszukiwaniu historii Polski udajmy się w podróż w czasie!

Start 30 października o 9:00!

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra