- REKLAMA -
- REKLAMA -
Galeria

Duże brawa dla KGW w Klimontowie! Jego przedstawicielki odebrały wyróżnienie w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość” – ZDJĘCIA

Fot. Archiwum KGW w Klimontowie

To forma docenienia pracy i ogromnego zaangażowania w upamiętnienie lotników z podkrakowskich Rakowic, których wojna wpisała w historię Klimontowa. W piątek podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej przedstawicielki tamtejszego koła odebrały wyróżnienie Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość”.

O wyborze laureatów zdecydował Zarząd Województwa Małopolskiego po uzyskaniu rekomendacji Kapituły Nagrody, złożonej z ekspertów i przedstawicieli województwa. W imieniu władz województwa nagrody wręczyli wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wojciech Skruch i radny Województwa Piotr Dziurdzia. Całość wydarzenia uświetniali artyści Opery Krakowskiej.

O nagrodę ubiegały się organizacje pozarządowe, które w ramach działalności realizują zadania związane z propagowaniem historii Polski, postaw patriotycznych oraz podtrzymywaniem dziedzictwa kulturowego, a także osoby fizyczne – pasjonaci i patrioci, którzy z własnej inicjatywy realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania o charakterze historyczno-patriotycznym.

W nurt tego typu działalności idealnie wpisało się KGW w Klimontowie.

– W 2020 roku podjęliśmy działania niestandardowe, może nawet będące ewenementem w działalności kół gospodyń – upamiętnienia lotników z podkrakowskich Rakowic, których wojna wpisała w historię Klimontowa. Czas zaciera ślady. Przekonaliśmy się o tym zaczynając nasze działania, gdyż już niewiele osób w Klimontowie i okolicy, pamiętało o lotnisku polowym i lotnikach – wylicza Elżbieta Moskowczenko sekretarz KGW w Klimontowie, przewodnicząca Komitetu Pomnika Lotników w Klimontowie.

W ramach działań powstał Komitet Budowy Pomnika. Wokół pomysłu udało się zintegrować mieszkańców, młodzież, władze samorządowe i środowiska lotnicze. W efekcie w Kimontowie stanął Pomnik Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra