- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Gmina Proszowice. Bezpłatna opieka stomatologiczna dla uczniów szkół podstawowych

Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy podpisał porozumienie z firmą Possum z Wrocławia, na zapewnienie bezpłatnej opieki stomatologicznej dla uczniów szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina i Miasto Proszowice.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych mogą skorzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej, która zawiera profilaktykę i świadczenia stomatologiczne w gabinecie zlokalizowanym na parterze w budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 w Proszowicach przy ul. Mikołaja Kopernika 7.

Podpisane przez burmistrza porozumienie zakłada również współpracę lekarza stomatologa z pielęgniarką środowiskową, higienistką szkolną oraz dyrekcją szkoły w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki zapobiegania występowania próchnicy zębów u uczniów.

Uczeń biorący udział w profilaktyce zostanie zaproszony na bezpłatną wizytę do gabinetu, gdzie  świadczony będzie pełen wachlarz świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia m.in.:

  • badanie lekarskie kontrolne, które obejmuje instruktaż higieny jamy ustnej,
  • lakierowanie zębów (fluoryzacja),
  • zabezpieczenie profilaktyczne lakiem szczelinowym,
  • usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów (usunięcia osadów, kamienia nazębnego),
  • leczenie próchnicy początkowej (zastosowanie preparatu w postaci żelu),
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej ( np. afty, zaczerwienienia, otarcia),
  • badanie żywotności zębów ( np. po przebytym urazie/upadku w przeszłości).

Każdy pacjent będzie regularnie przyjmowany co 3/6 miesięcy by zapobiegać powstawaniu próchnicy. Uczniowie po wizycie otrzymają formularz dedykowany rodzicom z informacją jakie świadczenia zostały wykonane oraz niezbędne informacje dotyczące np. zaleconej konsultacji specjalistycznej, stanu higieny jamy ustnej u dziecka oraz jakie zęby wymagają leczenia. 

Świadczenia ogólnostomatologiczne, czyli leczenie zachowawcze itp. realizowane jest tylko za zgodą rodziców/opiekunów, w poniedziałki i wtorki, w godzinach popołudniowych. Uczeń umawiany jest na konkretną datę i godzinę telefonicznie- pod nr telefonu: 787 526 576, na taką wizytę zgłasza się z rodzicem/opiekunem, który przed przystąpieniem do wykonywania świadczeń przez lekarza dentystę będzie musiał podpisać pisemną zgodę na takie świadczenia.

Korzystanie z usług gabinetu dentystycznego jest na zasadzie dobrowolności.

Harmonogram pracy gabinetu dentystycznego

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek

14.00-19.0014.00-19.008.30-15.308.30-15.3008.30-14.30

W gabinecie przyjmują:
lek. dent. Magdalena Skiba
lek. dent. Natalia Głyda-Matraszek
Higienistka stomatologiczna Patrycja Kurowska

Zakres opieki stomatologicznej obejmuje:

1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia,

2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia – określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji.

Lista szkół objętych świadczeniami stomatologicznymi przez lekarzy stomatologów:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach

Szkoła Podstawowa nr 2 w Proszowicach

Szkoła Podstawowa w Kościelcu

Szkoła Podstawowa w Ostrowie

Szkoła Podstawowa w Klimontowie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach

Szkoła Podstawowa w Żębocinie

W celu lepszej dostępności uczniów z innych szkół do gabinetu, Gmina Proszowice wspólnie z firmą Possum planuje zorganizować transport w ramach „Wycieczki do stomatologa”. Rodzice/opiekunowie nie dostarczając formularza sprzeciwu do szkoły wyrażają zgodę na udział swojego dziecka w programie oraz transport ucznia do gabinetu.   

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra