- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

ŁYSZKOWICE. Uczcili pamięć 28 mężczyzn zamordowanych przez Niemców w 1944 roku – ZDJĘCIA

Uroczysta msza św. odprawiona w Kościele Parafialnym w Koniuszy zainaugurowała obchody 79. rocznicy zamordowania przez wojska niemieckie 28 mężczyzn. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Pomnik w Łyszkowicach, gdzie złożyli kwiaty.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, ale też przedstawiciele szkół oraz członkowie Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Tragiczne wydarzenia rozgrywające się w czasie II Wojny Światowej pozbawiły życia 28 młodych mężczyzn. Hitlerowski mord uznaje się za zemstę za dokonany przez oddziały partyzanckie atak na pociąg transportowy. Wydarzenia z końca stycznia 1944 roku zapisały się na kartach historii powiatu proszowickiego, jako największy akt ludobójstwa, który został poczyniony na jego terenie w czasie II Wojny Światowej.

Pod pomnikiem poświęconym tej nieludzkiej zbrodni, co roku pojawiają się przedstawiciele władz oraz innych środowisk z pocztami sztandarowymi, by oddać hołd tragicznie zamordowanym. Symboliczne kwiaty i płonące znicze stają się dowodem na to, że pamięć o nich wciąż jest żywa. Hitlerowski mord uznaje się za zemstę za dokonany przez oddziały partyzanckie atak na pociąg transportowy. Wydarzenia z końca stycznia 1944 roku zapisały się na kartach historii powiatu proszowickiego, jako największy akt ludobójstwa, który został poczyniony na jego terenie w czasie II Wojny Światowej.

Fot. UG w Proszowicach

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra