- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Policja przestrzega: w przedświątecznej gorączce nie zapomnijmy o bezpieczeństwie

Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy okres przygotowań, robienia zakupów, wyjazdów, panuje tzw. „przedświąteczna gorączka”. – Koniecznym jest jednak abyśmy nie zapominali o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców – zwracają uwagę policjanci i podają kilka przydatnych rozwiązań, które pozwolą nam przeżyć okres świąteczny bez niepotrzebnego stresu.

Bezpieczne zakupy

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy, aby zwracać baczną uwagę na otoczenie,  bądźmy wyczuleni na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji. Nie trzymajmy w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów. Na zakupy zabierajmy tylko potrzebną ilość pieniędzy i nie chowajmy gotówki w jednym miejscu. Zawsze informujmy policję o osobach zachowujących się podejrzanie.
Podczas zakupów internetowych starajmy się za każdym razem dokładnie sprawdzać wybrane sklepy. Posługujmy się w tym celu, m. in. opiniami innych klientów. Bardzo istotne jest również unikanie podejrzanych linków, nie klikanie w nie i nie podawanie danych do swojej karty bankomatowej lub konta internetowego. Realizując płatności online zawsze sprawdzajmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna.

Bezpieczny dom

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać na kilka dni dokładnie pozamykajmy okna i drzwi, zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwalmy się wszystkim na około,  że planujemy wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, np. wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy. Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Bezpieczna podróż

Przed wyjazdem w dłuższą trasę zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do aktualnie panujących warunków pogodowych. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga  do tragedii. Opuszczając samochód pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy przy sobie, pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi.
Jadąc pociągiem zwracajmy szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż, starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, nie opowiadajmy przygodnym znajomym 
ile pieniędzy mamy przy sobie.

Uwzględniając powyższe rady, dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra