
Prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski – światowej sławy specjalista chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii, autor wielu publikacji naukowych, konsultant Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie spotkał się ze Zbigniewem Torbusem, dyrektorem Szpitala im. Ojca Rafała w Proszowicach. Profesor podarował szpitalowi książkę swojego autorstwa pt. „Medycyna w Polsce od czasów najdawniejszych do upadku I Rzeczpospolitej” oraz fragment publikacji z 1767 roku, w której Ojciec Rafał opisany jest jako uzdrowiciel.
Prof. dr hab. med. Janusz Skalski to postać wybitna. Jako pierwszy w Polsce zastosował mechaniczne wspomaganie krążenia w systemie ECMO u dziecka (Katowice 1996). Obecnie pracując w Krakowie (po 17 latach pracy na Śląsku), wraz z zespołem specjalizuje się w wieloetapowym leczeniu dzieci z pojedynczą komorą serca, w szczególności z zespołem niedorozwoju lewego serca.
Profesor jako pierwszy w Polsce zastosował wspomaganie krążenia u dziecka przy pomocy sztucznych komór serca (2011), wprowadził w Polsce nowatorską metodę leczenia operacyjnego w ciężkim nadciśnieniu płucnym u dzieci (sp. Pottsa, 2013), wszczepił (wspólnie z zespołem) zastawkę biologiczną u najmniejszego dziecka na świecie (2014), wraz z zespołem uratował dziecko wychłodzone do głębokiej hipotermii z temp. wewnętrzną 12,7 st – najniższą zanotowaną na świecie u pacjenta przywróconego do życia. W 2016 roku wszczepił po raz pierwszy w Polsce pompę wirową do długoterminowego wspomagania serca u dziecka.
Po spotkaniu z dyrekcją placówki, Profesor Skalski odwiedził Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Alergologii oraz Oddział Wewnętrzny z Pododdziałem IOM, gdzie porozmawiał z kierującymi oddziałami oraz życzył wielu sukcesów.


