- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

PROSZOWICE. W piękny sposób uczcili 229. Rocznicę Bitwy pod Racławicami ZDJĘCIA

Fot. UMiG Proszowice

Uroczystym apelem zorganizowanym na proszowickim Rynku młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach uczciła 229. Rocznicę Bitwy pod Racławicami. W spotkaniu wziął udział burmistrz Grzegorz Cichy.

Gospodarz miasta wraz z Bernadetą Gruszką dyrektor SP nr 1 w Proszowicach, w asyście delegacji uczniów i nauczycielami, złożyli kwiaty przed pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki.

Uroczystość uświetnił występ uczniów z klasy VI a nawiązujący do życia generała Tadeusza Kościuszki i jego dokonań zarówno w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Bitwa pod Racławicami – zbrojne starcie wojsk polskich, pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi, pod dowództwem generała majora Aleksandra Tormasowa. Bitwa miała miejsce 4 kwietnia 1794, w czasie insurekcji kościuszkowskiej, pod wsią Racławice, znajdującą się obecnie w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim. W wyniku wygranej wojsk polskich, pomimo niezbyt dużego znaczenia militarnego, pozwoliła podnieść morale powstańców już w dwanaście dni po rozpoczęciu powstania.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra