- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Proszowice zyskają kolejny fragment obwodnicy. Podpisano umowę na realizację zadania ZDJĘCIA

W Proszowicach uroczyście podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie II etapu Obwodnicy Proszowic. Zadanie jest realizowane przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD – Program Inwestycji Strategicznych. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister Włodzimierz Bernacki, małopolscy parlamentarzyści, wicewojewoda Ryszard Pagacz i wicemarszałek Łukasz Smółka.

16 listopada w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice ogłosiliśmy przetarg, a dzisiaj podpisujemy umowę na zaprojektowanie i wybudowanie Obwodnicy Proszowic etap II. Zadanie jest przykładem dobrej współpracy Rządu RP i samorządu województwa. Inwestycja realizowana jest przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 61 milionów złotych – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją budowy obwodnicy Proszowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. Planowany trakt będzie miał długość około 2,5 km, a będzie zaczynał istniejącym rondem na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 775 i 776. Trasa zakończy się przed istniejącym mostem na potoku Jakubowickim.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana nowa dwupasmowa droga o całkowitej długości 2,3 km, nowy most o długości 143 m nad rzeką Szreniawa, 11 przepustów przeciwpowodziowych, rondo na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową nr 1274K oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych po obu stronach projektowanej drogi, wraz z mijankami i placami do zawracania, czy 2 zatoki autobusowe.

Zostanie też zabezpieczona i przebudowana istniejąca infrastruktura techniczna, w szczególności sieci: elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, teletechniczna oraz urządzenia melioracji szczegółowej. Powstaną też ekrany akustyczne na włączeniu obwodnicy w istniejący przebieg DW 775, oświetlenia drogowe i niewielki zbiornik wodny.

Szacowana wartość tej inwestycji to ponad 64 mln, z czego blisko 61 mln to dofinansowanie z Rządowego Fundusz POLSKI ŁAD – Program Inwestycji Strategicznych.

Budowa obwodnicy Proszowic to ważne zadanie w kontekście ograniczenia ruchu tranzytowego w mieście. Inwestycja zapewni bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, ograniczy hałas, poprawi też komfort jazdy kierowców. To będzie prawdziwy oddech ulgi dla mieszkańców Proszowic. Życzę, abyśmy jak najszybciej zobaczyli się na otwarciu tej drogi – podkreśla wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Termin realizacji tego zadania to 38 miesięcy od daty podpisania umowy, a zakończenie prac planowane jest na rok 2026.

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści m.in. posłowie: Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko, Piotr Sak i Norbert Kaczmarczyk oraz lokalni samorządowcy.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra