- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W Małopolsce ruszył pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od komputerów i smartfonów

Ministerstwo Zdrowia przygotowało program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od technologii cyfrowych. W Małopolsce pilotaż realizuje Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Oświęcimiu. Terapia jest bezpłatna. Finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Wśród dzieci w wieku 7-15 lat telefon komórkowy posiada ponad 80 proc., z wiekiem ten odsetek rośnie. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Telefon z dostępem do internetu, komputer, tablet to narzędzia, które pomagają w pracy i nauce, służą do poznawania świata, rozrywki czy komunikowania się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Przyjazne technologie zbyt często wykorzystywane łatwo mogą jednak stać się wrogami dla naszego zdrowia. A na ich negatywny wpływ szczególnie są narażeni młodzi użytkownicy.

Odpowiedzią na rosnącą liczbę tych zamkniętych w wirtualnym świecie jest pilotażowy program dla najmłodszych uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W ramach niego dzieci i nastolatkowie, którzy nie mogą obejść się bez komputerów czy smartfonów oraz ich rodziny mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie psychologiczne w walce z nałogiem.

To pierwszy taki program w Polsce. Ma on pomóc najmłodszym pokonać uzależnienie i pozwolić na przetestowanie modeli opieki w przypadku tego typu problemów. Od października z fachowej pomocy można korzystać także w naszym województwie – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

W Małopolsce za opiekę psychologiczną w ramach programu odpowiada Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Oświęcimiu. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz starszych – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Terapia składa się m.in. z porad lekarskich, psychoterapii indywidualnej czy psychoterapii rodzinnej.

Leczenie w ramach pilotażu jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że mały pacjent wspólnie z rodzicami zgłosi się bezpośrednio do ośrodka realizującego program.

Wizytę kwalifikującą można umówić osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W ramach programu obejmujemy pacjentów terapią indywidualną oraz grupową, który może trwać nawet do 24 tygodni – wyjaśnia Alicja Sorn z Centrum REHABILIS sp. z o.o., które realizuje program w Małopolsce.

Program pilotażowy potrwa do końca czerwca 2023 roku. Poza oświęcimską placówką, z pomocy w ramach niego można korzystać także w kilkunastu innych ośrodkach w Polsce – m.in. w Łodzi, Jeleniej Górze i Koninie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra