- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

XV Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej odbędą się w gminie Nowe Brzesko

Po dwuletniej przerwie do kalendarza wydarzeń proekologicznych w powiecie proszowickim powracają Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej, które w tym roku zostaną zorganizowane po raz piętnasty. Tegoroczne ogławianie będzie miało miejsce w Nowym Brzesku oraz w Sierosławicach w dniach od 3 do 4 marca br.

Inicjatorem akcji jest Waldemar Bucki, prezes Stowarzyszenia „Zielononóżka”. Ogławianie wierzby polega na ścinaniu gałęzi wierzby, tak by stare i ciężkie korony nie mogły rozłamać pnia i zniszczyć drzewa. Przycinanie starych odrostów, co kilka lat sprawia, że wierzby zyskują charakterystyczne głowy. Ta swoista pielęgnacja jest tym ważniejsza, że głowy te są miejscem dla wielu roślin, grzybów, a szczególnie zwierząt tj. dudki, dzięcioły, pójdźki, pachnica dębowa, czy nietoperze. Pierwszy dzień Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej, który przypada już w najbliższy piątek, podzielony został na dwie części: konferencję przyrodniczo-ekologiczną oraz warsztaty dla dzieci. Wydarzenie będzie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Sierosławicach w godz. 9.00-13.00.

Drugi dzień wydarzenia rozpocznie zbiórka organizatorów oraz uczestników pod remizą OSP w Hebdowie o godz. 9.00. Sobotni poranek będzie punktem kulminacyjnym Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej. To wtedy na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Wisły rozpocznie się ogławianie drzew oraz sadzenie nowych wierzb. Plenerową część wydarzenia zakończy ognisko, po którym wszyscy udadzą się do budynku Centrum Kulturalno-Społecznego w Hebdowie, gdzie w godz. 12.00-14.00 odbędzie się oficjalna część akcji z udziałem zaproszonych gości. By tradycji stało się zadość, podczas spotkania wybrani zostaną także Król i Królowa Wierzby Głowiastej na rok 2023/2024.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra