- REKLAMA -
- REKLAMA -
Sport

Przez Proszowice będzie przebiegać międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo11 (EV11)

Dobra wiadomość dla cyklistów! Przez Proszowice będzie przebiegać międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo11 (EV11). Budowa 14 kilometrowego odcinka pochłonie 21 mln zł i zostanie zrealizowana do października przyszłego roku.

Na początku września odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę odcinka trasy rowerowej EuroVelo11 o długości około 14 km na terenie Gminy Proszowice. Zakres rzeczowy zadania obejmuje także remont istniejących dróg publicznych i wewnętrznych oraz budowę i remont obiektów inżynierskich.

Na terenie województwa małopolskiego EuroVelo 11 (EV11) przebiega trzema odcinkami: południowym, centralnym i północnym. Odcinek południowy (140 km) biegnie dolinami rzek Poprad i Dunajec od styku ze Słowacją w kierunku Tarnowa. Odcinek centralny to wspólny przebieg trasy EV11 z EuroVelo4 (EV4) od Tarnowa do Niepołomic oraz wspólny przebieg EV11 z EV4 i Wiślaną Trasą Rowerową od Niepołomic do Krakowa. Natomiast odcinek północny (43 km) – samodzielny odcinek EV11 – biegnie od Krakowa do Proszowic (powiat proszowicki), gdzie styka się z województwem świętokrzyskim. Fragment północny prowadzi głównie po terenie byłej wąskotorowej kolejki PKP. Etapy północny i południowy przebiegają w sumie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast.

11. odcinek międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo- „Szlak Europy Wschodniej” (EuroVelo11, w skrócie EV11) to szlak rowerowy o długości około 6000 km przebiegający przez Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbia, Macedonię i Grecję. Swój początek ma na przylądku północnym w Norwegii a koniec w Atenach w Grecji. Na terenie naszego kraju przebiega przez Małopolskę (gdzie styka się ze Słowacją), i dalej przez województwa: świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie (gdzie biegnie wzdłuż Litwy). Dzięki EV11 turyści podróżujący na rowerach będą mogli się szybko i bezpiecznie poruszać, docierając do wszystkich atrakcji i zabytków na wytyczonej trasie. Eksperci nie mają wątpliwości, że EV11 stanie się markowym produktem turystycznym, rozpoznawanym zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nowa trasa rowerowa (element EV11) kilkukrotnie przechodzić będzie przez terytorium Republiki Słowackiej na stronę polską i z powrotem. Odcinki słowackie wybudowane zostaną pomiędzy Starą Lubovną a Piwniczną (43 km), natomiast odcinki polskie pomiędzy Muszyną a Nowym Sączem (45 km). W ramach zadania powstaną też 3 kładki przez Poprad łączące miejscowości: Milik – Legnava, Andrzejówka – Mały Lipnik oraz Wierchomla – Medzibrodzie.

 

EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić ok. 70 tys. km. Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie. Budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych, regionalnych oraz krajowych ścieżek i tras rowerowych, które łączą w jeden system. 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra