- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Dożynki Gminy Proszowice. Zobacz, jak świętowano w Opatkowicach! DUŻO ZDJĘĆ 

Dla wielu z nas lato to czas beztroskiego wypoczynku, tymczasem dla rolników to tygodnie wytężonej pracy podczas zbiorów plonów. Pogoda nie była dla nich łaskawa, przez co tegoroczne żniwowanie zakończy się później niż dotychczas. Dlatego też podczas Dożynek Gminy Proszowice 2023 odbywających się w Opatkowicach, nie tylko dziękowano za już zebrane plony, ale przede wszystkim proszono, by gospodarze w najbliższych dniach mogli zebrać owoce swojej pracy.

Niezmiennym punktem sierpniowego świętowania był przejazd korowodu dożynkowego, który wyruszył z placu targowego przy ul. Królewskiej w Proszowicach kilka minut po godzinie 13.00. Jego miejscem docelowym był plac przy remizie OSP w Opatkowicach, gdzie miały miejsce tegoroczne uroczystości dożynkowe.

O godzinie 14.00 odprawiona została Msza Święta w intencji rolników, której przewodniczył ksiądz dr Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii Proszowice. Tuż po niej nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek, którego dokonał Grzegorz Cichy, burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.

Tradycyjne obrzędy dożynkowe poprzedziły występy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach, którzy wykonali dwa układy taneczne stworzone w ramach projektu „Mali Proszowiacy”.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była prezentacja dożynkowych wieńców przez dwadzieścia jeden Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Proszowice: Opatkowice, Ostrów, Żębocin, Szczytniki, Górka Stogniowska, Przezwody, Jakubowice, Ciborowice, Szczytniki Kolonia, Klimontów, Kościelec, Teresin, Stogniowice, Piekary, Kowala, Szreniawa, Mysławczyce, Bobin, Posiłów, Makocice, Czajęczyce.

O muzyczne brzmienia podczas tegorocznych dożynek i dobrą zabawę zadbała Kapela Góralska Jafer oraz zespół Lukas Band.

Organizatorami wydarzenia byli Gmina i Miasto Proszowice, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, Starostowie Dożynek: Ilona Świeca i Grzegorz Szczupider, Ochotnicza Straż Pożarna w Opatkowicach, Sołectwo Opatkowice – Sołtys Piotr Dąbek oraz KGW Opatkowice.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra