- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

DRWINIA-NOWE BRZESKO. Ogłoszono przetarg na projekt mostu na Wiśle między Świniarami a Śmiłowicami

Do 20 listopada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie czeka na oferty od firm zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji projektowej budowy mostu na Wiśle. Chodzi o przeprawę pomiędzy Świniarami w gminie Drwinia, a Śmiłowicami w gminie Nowe Brzesko.

Na inwestycję od wielu lat czekają z kolei mieszkańcy powiatu bocheńskiego, ale też proszowickiego. Zwłaszcza rolnicy, którzy handlują płodami rolnymi. Obecnie przez stary most na Wiśle łączący oba powiaty mogą przejeżdżać wyłącznie pojazdy do 3,5 ton. Dodatkowo ruch odbywa się jednym pasem i jest regulowany wahadłowo przez sygnalizację świetlną.

Zanim zdecydowano się na ogłoszenie przetargu konieczne było wybranie jednej z trzech koncepcji. Pierwsza z nich zakładała budowę mostu w Hebdowie. Przeciwko temu rozwiązaniu wystąpili mieszkańcy tej miejscowości. Dodatkowo okazało, że budowa mostu w tej lokalizacji może stwarzać zagrożenie powodziowe dla zabytkowego klasztoru.

Druga koncepcja zakładała powstanie mostu w okolicy ulicy Nękanowice w Nowym Brzesku. Tu też jednak pojawiły się protesty mieszkańców i rolników obawiających się o bezpieczeństwo swoich upraw.

Ostatecznie postawiono na trzeci wariant Śmiłowice-Świniary określany jako wariant sierosławicki. To rozwiązanie także nie wszystkim się podoba. I nie chodzi tu tylko o wysokie koszty tej koncepcji, ale także bliskość do mostu w Sokołowicach, całkiem sporą odległość od istniejącego mostu i zagrożenie powodziowe dla mieszkańców sąsiadujących z Wisłą.

Dla tego wariantu kilka miesięcy temu została wydana decyzja środowiskowa, ZDW ogłosił przetarg na wykonanie projektu. Jego rozstrzygnięcie planowane jest za dwa tygodnie. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę na przygotowanie projektu ma on 22 miesiące.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra