- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

NOWE BRZESKO. Oddaj krew, podziel się życiem!

Na niedzielę, 15 stycznia zaplanowano V Akcję Krwiodawstwa w Gminie Nowe Brzesko. Krew to najcenniejszy lek, jakim dysponuje medycyna, zwłaszcza że człowiek jest jej jedynym źródłem, dlatego organizatorzy zachęcają, by nie bać się, ofiarować bezcenny dar z siebie. Wydarzenie odbędzie się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku w godz. 9.00-13.00

– Kolejna akcja krwiodawstwa w naszej gminie to dowód na to, że mieszkańcy aprobująco przyjęli moją inicjatywę cyklicznych akcji oddawania krwi. Sukces dotychczasowych działań to nasza wspólna zasługa – mówi w rozmowie z portalem Karol Krzyk, pomysłodawca akcji i miejski radny.

Należy pamiętać, że decyzja o zostaniu Honorowym Dawcom Krwi wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków, m.in.: dawca musi być zdrowy, jego wiek powinien mieścić się w zakresie 18-65 lat, a waga przekraczać 50 kg, w ciągu minionych 6 miesięcy nie powinien przechodzić żadnych zabiegów operacyjnych ani mieć wykonywanego tatuażu. Niemniej ważne jest zastosowanie się do wytycznych, które należy wypełnić, co najmniej na jeden dzień przed planowanym oddawaniem krwi. Pamiętaj: nie spożywaj alkoholu, ogranicz palenie papierosów, unikaj wysiłku fizycznego, wypij co najmniej dwa litry wody, zjedz lekkie i pożywne śniadanie w dniu pobierania krwi, zabierz ze sobą dowód osobisty.

– Niestety, zdarza się, że mimo najlepszych chęci, część osób zostaje niedopuszczona do procesu pobrania krwi m.in. z powodu przeciwwskazań zdrowotnych. Na przestrzeni czterech akcji, ponad 150 osób było gotowych oddać krew, ostatecznie krew udało się pobrać od blisko 100 osób- dodaje inicjator akcji.

Mimo prekursorskich działań w dziedzinie medycyny nie istnieje żaden substytut mogący zastąpić krążącą w naszych żyłach krew, a zapotrzebowanie na nią wzrasta z roku na rok. Dzięki akcjom zorganizowanym dotychczas w Nowym Brzesku udało się pozyskać około 45 litrów krwi, które już płyną w żyłach innych, potrzebujących osób!

„Łączy nas krew, która ratuje życie” to hasło, które towarzyszy nowobrzeskiej społeczności od pierwszej akcji krwiodawstwa, zorganizowanej w maju 2021 roku. Nie inaczej będzie 15 stycznia. Pamiętaj! Pomożesz, bo możesz. Masz to w żyłach!

Wydarzeniem towarzyszącym V Akcji Krwiodawstwa w Gminie Nowe Brzesko będzie zbiórka zabawek oraz słodyczy na rzecz Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra