- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Przeżyjmy to jeszcze raz! Czas na podsumowanie 2022 roku! Zobacz, co wydarzyło się w powiecie proszowickim w minionym roku

Rok 2022 już za nami. Dla wielu z nas to czas wspomnień i podsumowań oraz wyznaczania noworocznych postanowień. Zanim jednak na dobre rozgościmy się w nowym roku, powróćmy do najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w powiecie proszowickim w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

STYCZEŃ

6 stycznia po raz ósmy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Proszowic, czyniąc nasze miasto jednym z dwóch i pół tysiąca miejsc, w których organizowane były orszaki.

7 stycznia otwarte zostało lodowisko na amfiteatrze. Ta zimowa atrakcja zyskała szerokie grono odbiorców.

Od 17 do 21 stycznia rozpoczął się pierwszy tydzień ferii. Jego czas wypełnił najmłodszym cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych zorganizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

30 stycznia rytm milionów serc wyznaczała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zagrała po raz 30-sty! Sztab 253. Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach został rozliczony na kwotę 90 685.82 zł. Łącznie z licytacjami, proszowicka społeczność zasiliła konto WOŚP na kwotę ponad 100.000 zł!

LUTY

Luty był miesiącem przełomowym, nie tylko dla mieszkańców powiatu proszowickiego. Po trwającej ponad dwa lata pandemii koronawirusa okazało się, że przyjdzie nam się zmagać z kolejnym światowym problem. Pod koniec miesiąca każdy z nas z niepokojem obserwował to, co działo się za wschodnią granicą Polski.

MARZEC

Nie minęło wiele czasu od wybuchu wojny, kiedy do powiatu proszowickiego zaczęli przybywać pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Mieszkańcy okazali im swoje serce, aktywnie angażując się w pomocy dla nich. Przy ul. Brodzińskiego w Proszowicach powstał Powiatowy Magazyn Pomocy, gdzie indywidualni darczyńcy, firmy, przedsiębiorcy przekazywali rzeczy dla ofiar rosyjskiej agresji.

KWIECIEŃ

3 kwietnia odbył się Proszowicki Kiermasz Wielkanocny, który stał się idealną okazją do „zasmakowania” klimatu nadchodzących świąt. Podczas kiermaszu przeprowadzono zbiórkę rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

5 kwietnia ponad 40-stu uczniów klas I-VI wzięło udział w gminnych eliminacjach konkursu „OCZAROWANI BAJKĄ” zorganizowanego przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

8 kwietnia odbył sięFinał Powiatu Proszowickiego konkursu „OCZAROWANI BAJKĄ”. Konkurs zgromadził ponad 70 uczestników.

MAJ

3 maja na proszowickim rynku miały miejsce uroczystości związane z obchodami 231. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

8 maja na Rynku w Proszowicach zorganizowany został Piknik Ekologiczny. Podczas wydarzenia miały miejsce: animacje i warsztaty dla dzieci, pokaz EKO-MODY, degustacje regionalnych potraw oraz konkursy z nagrodami.

29 maja Amfiteatr w Proszowicach wypełniła prawdziwie rodzinna atmosfera. Wszystko za sprawą Festynu Rodzinnego zorganizowanego z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka.

CZERWIEC

W dniach 18 i 19 czerwca odbyła się jedna z najważniejszych imprez gminnych – Dni Proszowic. Czerwcowy weekend wypełniony dobrą muzyką i występami najmłodszych był szczególnie ważny dla mieszkańców, bowiem wydarzenie odbyło się po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.

24 czerwca na Rynku w Proszowicach odbyła się VI Noc Świętojańska zorganizowana przez Towarzystwo Turystyki Regionalnej.

LIPIEC

23 lipca odbyły się uroczyste obchody 200-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Brzeska.

24 lipca zorganizowano Święto Ogórka. Wydarzenie miało miejsce na proszowickim amfiteatrze, gdzie odbyła się tradycyjna bitwa regionów oraz konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ogórka. Nie zabrakło muzycznych emocji oraz animacji dla najmłodszych.

Od 25 do 29 lipca w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach trwały warsztaty wakacyjne dla dzieci, które wypełniały gry i zabawy oraz różnorodne zajęcia: plastyczne, taneczne, przyrodnicze, kreatywne.

SIERPIEŃ

14 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Proszowice. Tegoroczne święto żniwiarzy miało miejsce w Ostrowie. Uroczyste obchody poprzedził dożynkowy korowód. Wydarzeniem towarzyszącym było bicie rekordu Guinnesa w jednoczesnym koszeniu zboża. Do walki o tytuł przystąpiło ponad 700 kosiarzy. Rekord został pobity!

WRZESIEŃ

6 września obchodzono uroczystości związane z upamiętnieniem 83. rocznicy historycznego wydarzenia jakim była Bitwa pod Proszowicami.

PAŹDZIERNIK

1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki zainaugurowany został cykl koncertów „Muzyka i Światła. Cykl koncertów edukacyjnych”, którego realizatorem było Stowarzyszenie Arte Musica. Dzieła muzyki fortepianowej w świetlnej oprawie rozbrzmiewały w sali widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

W dniach 30 października i 1 listopada Komitet Społeczny Odnowy Zabytkowych Grobowców w Proszowicach kwestował na rzecz renowacji nagrobków znajdujących się na parafialnym cmentarzu.

LISTOPAD

4 listopada blisko dwustu uczniów szkół powiaty proszowickiego wzięło udział w Biegu „Dla Niepodległej”. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz czwarty z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach.

9 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach odbył się III Przegląd Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 2 w Proszowicach. Swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali wychowankowie przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych z gminy Proszowice.

11 listopada tradycji stało się zadość, w południe na proszowickim rynku odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Wydarzeniem towarzyszącym było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, prowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach.

18 listopada odbył się Etap Gminy Proszowice XXVI Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina. Swoje wystąpienia zaprezentowało dwudziestu pięciu uczniów.

24 listopada poznaliśmy najlepszych recytatorów powiatu proszowickiego. Laureaci konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach najlepiej wyrecytowali polski romantyzm.

GRUDZIEŃ

3 grudnia w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Karwinie odbyło się otwarcie Izby Pamięci Historii Regionu Proszowickiego. Historyczne eksponaty, unikalne zdjęcia i militaria znalazły nową siedzibę dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Bojowe Schrony Proszowice”, przy współpracy z gminą Koniusza.

6 grudnia Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach odwiedziło aż Trzech Świętych Mikołajów! Spektakl dla najmłodszych wykonał Teatr Nikoli.

17 grudnia w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku odbyła się I Nowobrzeska Gala Krwiodawców. Dziękowano tym, którzy pomaganie mają we krwi!

18 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy połączony z XIV Wigilią pod Gwiazdami. Nie zabrakło wigilijnych potraw, świątecznych stroików oraz życzeń.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra