- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W piątek wielkie sprzątanie Małopolski. Zaczynamy w Proszowicach!

W Proszowicach zaplanowano inaugurację tegorocznej edycji akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. W akcji zapowiedziała swój udział młodzież z proszowickich szkół , OSP, Koła Gospodyń Wiejskich a także jednostki działające na tym terenie. Dla uczestników akcji przygotowano mnóstwo niespodzianek.Akcji patronuje między innymi portal proszowicezbliska.pl.

Dbasz o swoje najbliższe otoczenie? Chcesz, żeby Twoja dzielnica, miasto, wieś lub powiat były wspaniałymi miejscami do odpoczynku i turystyki? Wiesz, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych? Przyłącz się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątaj z nami Małopolskę! Akcja ruszy 17 marca i potrwa do 21 kwietnia 2023 r.

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji wydarzenia. Chcemy nadal inspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Odpowiadamy w ten sposób również na oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy dostrzegają potrzebę zadbania o środowisko

– mówi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Poprzednia edycja okazała się wielkim sukcesem: wzięło w niej udział ponad 35 tys. wolontariuszy z prawie 90 małopolskich gmin: uczniów, pedagogów, pracowników gmin i powiatów, członków Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerzy i aktywistów. Zebrano wspólnie ponad trzy tony odpadów, kontenery wypełnione porzuconymi w lesie wielkimi gabarytami i sterty zużytych opon samochodowych, ale przede wszystkim zyskaliśmy piękniejsze i bardziej przyjazne tereny zielone.

W tym roku akcja rozpocznie się razem z budzącą się do życia przyrodą, 17 marca w Proszowicach, gdzie wicemarszałek Józef Gawron zainauguruje wydarzenie wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi samorządowcami. Kilka dni później, 20 marca zaplanowano sprzątanie terenów zielonych gminy Tarnów. Wydarzenie zakończy się 21 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Ziemi, w miejscu, które zostanie wyłonione w trakcie trwania akcji jako najbardziej zaangażowane w nasze wspólne działania.

Do udziału w akcji – jej organizatorzy – zapraszają gminy, powiaty, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, którym na sercu leżą problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz edukacja ekologiczna.

Na portalu Facebook powstała dedykowana akcji strona: @Posprzątaj z nami Małopolskę – główny kanał komunikacji z uczestnikami wydarzenia, miejsce wymiany doświadczeń, publikowania zdjęć i relacji z akcji sprzątania w Państwa okolicy. Przygotowaliśmy również pakiet materiałów graficznych promujących akcję, warto z nich skorzystać i zgłosić udział na adres eko.malopolska@umwm.malopolska.pl do 28 lutego 2023 roku.

Partnerzy medialni wydarzenia: TVP Kraków, Radio Kraków, RDN Małopolska, RMF Maxxx, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, bochniazbliska.pl, proszowicezbliska.pl

Góra