- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz. Wybitny architekt pochodził z Nowego Brzeska

Fot. gov.pl

W sobotę w wieku 89 lat zmarł prof. Witold Cęckiewicz. Jeden z najwybitniejszych krakowskich architektów urodził się 24 kwietnia 1924r. w Nowym Brzesku. Z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Od 1955 roku pełnił funkcję głównego architekta Krakowa, którą sprawował przez pięć lat. Witold Cęckiewicz zaprojektował m.in. hotel Cracovia, Kino Kijów, Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej czy Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Delhi.

Był też twórcą pomników – m.in. Pomnika Jana Pawła II w Krakowie, Pomnika Ofiar Faszyzmu w Krakowie i Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego oraz osiedli i kościołów. Za swoją działalność, zarówno na polu architektury, nauki, jak i dydaktyki prof. Witold Cęckiewicz otrzymał m.in. Krzyż Partyzancki (dwukrotnie), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Komandorski Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra