Do wszystkich gmin w Małopolsce trafiły tabletki jodku potasu. To pokłosie działań zabezpieczających na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. – W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Pierwszym etapem dystrybucji tabletek jodku potasu było przetransportowanie ich z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Takimi głównymi punktami w Małopolsce były magazyny Komedy Wojewódzkiej PSP w Krakowie (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP w Krakowie) oraz Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej.
Do pierwszego z wymienionych punktów trafiło 3 442 000 sztuk tabletek jodku potasu, zaś do drugiego – 1 811 480, czyli łącznie 5 253 480 sztuk.
Następnie tabletki zostały rozdzielone ilościowo na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do Komend Powiatowych/ Miejskich PSP. W Komendach Powiatowych PSP zasoby powiatów zostały rozdzielone na poszczególne gminy. Aktualnie dobiega końca etap rozwożenia tabletek do magazynów gminnych.
Tabletek starczy dla każdego, kto będzie ich potrzebował
– Niezależnie od wskazanej liczby tabletek zabezpieczane są rezerwy. Wystąpiliśmy do RARS o dodatkowe 500 tysięcy sztuk. Przypominam, że tabletki będą dystrybuowane bezpośrednio do mieszkańców tylko w razie realnego zagrożenia. Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował i zgłosi się do danego punktu na terenie swojej gminy – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach
Aktualnie zatem tabletki jodku potasu są i będą przechowywane w magazynach należących do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Gminy organizują na swoim terenie Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu. Mogą to być przychodnie, szpitale, szkoły, bursy, internaty i inne lokalizacje wskazane przez gminy.
Punkty wydawania jodku potasu w Powiecie Proszowickim