Artykuł partnerski

Najlepszy punkt jesiennych wycieczek na mapie Małopolski

Złota Polska Jesień to idealny czas na wycieczki. Zachęcamy Was do poznawania najbliższej okolicy , ale również do odwiedzania innych powiatów Województwa Małopolskiego. Jednym z punktów obowiązkowych na Waszej mapie wycieczek powinna być wyprawa do najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, która na dodatek znajduje się w najstarszym, starszym od Krakowa mieście Małopolski. O kim mowa ? O Kopalni Soli Bochnia. Ten niezwykły obiekt jest zabytkiem, Pomnikiem Historii a w 2013 roku dołączył do Listy Światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry i morski mikroklimat  pod ziemią

Góry pod ziemią ? Już wyjaśniamy ! W dawnych czasach górami określano złoża soli. W bocheńskiej kopalni mówimy o Starych Górach i Nowych Górach . Stare Góry to najstarsze wyrobiska po eksploatacji soli, których wiek datujemy na II połowę XIII wieku. Nowe góry, to obszary eksploatowane, w późniejszych czasach, do lat 90 XX w., kiedy to zaprzestano wydobycia soli. Wędrówka solnymi korytarzami i komorami przypomina wycieczkę po górskim szlaku. Tutaj mamy jednak gwarancję dobrej, niezmiennej pogody. Temperatura pod ziemią to ok. 16 st C. Podczas pobytu pod ziemią oddychamy powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone w solnych wyrobiskach i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Mamy gwarancję ,że jest to powietrze wolne od zanieczyszczeń obecnych na powierzchni. Można powiedzieć, że kopalnia to miejsce, którego problem smogu nie dotyczy.

W najstarszej kopalni soli kamiennej przede wszystkim mamy niepowtarzalną okazję poznać historię rozwoju górnictwa solnego, to miejsce jest prawdziwym świadkiem historii Polski od blisko 800 lat.

Dawne dzieje opowiedziane przez hologramy i multimedialne projekcje

Wycieczka po zabytkowych podziemiach prezentowana jest w sposób wykorzystujący nowoczesne technologie przekazywania obrazu i dźwięku. Zwiedzanie kopalni, to nic innego jak podróż w czasie wzbogacona dodatkowymi atrakcjami takimi jak przejazd kolejką górniczą, lub podziemna przeprawa łodzią.

Zwiedzanie zaczynamy od zjazdu, jak prawdziwi górnicy, windą górniczą do podziemi kopalni na poziom I August. Przenosimy się do miejsca w którym czujemy się tak, jakby zatrzymał się czas, ponad 200 m pod ziemią. To niezwykłe przeżycie nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Podróż w czasie dopiero się zaczyna.

Wsiąść do pociągu … a właściwie do górniczej kolejki !

Pod czujnym okiem przewodnika wsiadamy do kolejki górniczej. Jedziemy do miejsca gdzie rozpoczniemy zwiedzanie. Podróż nie trwa długo, zaledwie ułamek całego czasu spędzonego pod ziemią, ale i tak pozostanie jednym z najlepszych wspomnień z pobytu pod ziemią.

Powrót do przeszłości

Zwiedzanie trasy turystycznej rozpoczyna się od tajemniczego przejścia przez multimedialny tunel czasu. Po jego przekroczeniu nic już nie będzie takie samo. Kopalnia pokazuje nam swoje oblicze z przed 8 wieków, widzimy trud górniczej pracy średniowiecznych gwarków, spotykamy dawnych kupców, rozmawiamy z koronowanymi głowami. Książę Bolesław Wstydliwy, Król Kazimierz Wielki, August II Mocny, opowiadają o swoim panowaniu. Czujemy się trochę jak na spotkaniu z dawnymi celebrytami ;). Kopalnia stopniowo odkrywa przed nami swoje walory przyrodnicze. Oglądając kolejne ekspozycje multimedialne poznajemy trud górniczej pracy, pracujących górników. Podróż po samej trasie turystycznej trwa ok. 2 h . Na  odpoczynek po zwiedzaniu możemy liczyć 250 m pod ziemią w  komorze Ważyn. To największa komora bocheńskiej kopalni. Tutaj przez ok. 30 min mamy okazję odpocząć, napić się kawy  lub skorzystać z oferty gastronomicznej. W zależności od wybranego wariantu zwiedzania udajemy się z przewodnikiem w dalszą drogę na podziemną przeprawę łodzią lub udajemy się do wyjazdu z kopalni. Jeżeli wybraliśmy wariant zwiedzania z przejściem Końską Drogą, po odpoczynku w komorze udajemy się w dalszą część wyprawy. Czeka nas jeszcze przeprawa łodzią i przejście chodnikami, które w przeszłości były drogami komunikacyjnymi dla koni pracujących w kopalni.  Zobaczymy tam również unikalne tufity czyli pył wulkaniczny, którego wiek datujemy na ponad 13 mln lat, tak jak wiek bocheńskiego złoża soli.

 „Jak statki na niebie” …  podziemna przeprawa łodzią

To jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość 120 m płynąc 12 osobową łodzią. Podczas rejsu turyści podziwiają piękno i surowość solnej komory.

Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, powodują niezapomniane wrażenia i pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę!

Przeprawa dostępna jest jako wariant dodatkowy (od 3 roku życia) do zwiedzania trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną.

Poznaj warianty trasy turystycznej i kup bilet on line: https://bit.ly/3jXIdIj

Kopalnia to najlepsza atrakcja dla rodzin z dziećmi

Pobyt w kopalni, mimo zamknięcia się w podziemiach jej wyrobisk, pozwala szeroko otworzyć się na otaczający nas świat. Szczególnie w przypadku dzieci, których umysły otwierają się na niezwykłość przyrody, uwrażliwiają na otaczający świat, pomagają zrozumieć przeszłość i docenić teraźniejszość.

Pobyt w najstarszej kopalni soli kamiennej daje niepowtarzalną okazję zaszczepienia i budowania tożsamości i przynależności społecznej i narodowej. Dzieci z zaciekawieniem słuchają opowieści przewodnika, wzbogacają swoje słownictwo o nowe zupełnie czasem nieznane pojęcia i wyrazy. Bezpośredniego kontaktu z takim świadkiem przeszłości jakim jest Kopalnia Soli Bochnia, nie zastąpią żadne, nawet najlepiej zachowane stare fotografie, a żaden spacer wirtualny nie wywoła w uczestnikach wycieczki takich emocji, jak obecność w niezwykłych solnych podziemiach kopalni.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika

Dla rodzin z dziećmi kopalnia przygotowała wariant trasy turystycznej podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Bilety do nabycia z wyprzedzeniem ( najpóźniej 1 dzień przed przyjazdem)  on – line, oraz bezpośrednio przy okienku kasowym. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci.

Kup bilet on – line:  https://bit.ly/3u2L9HT

Szczypta soli doprawiona adrenaliną, czyli ekstremalne zwiedzanie kopalni – Trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”

Trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” przeznaczona jest dla osób lubiących odrobinę adrenaliny i wysiłku fizycznego, połączonego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc. To propozycja dla osób poszukujących nietypowych form zwiedzania i spędzania wolnego czasu. To trasa wymagająca większej sprawności fizycznej, ale pokazująca piękno surowych, solnych wyrobisk, nie aranżowanych na potrzeby żadnej ekspozycji – jedynie zabezpieczonych i udostępnionych do zwiedzania. Tę trasę pokonujemy wyposażeni w sprzęt górniczy : kask, lampę, pochłaniacz. Otrzymujemy również ubranie ochronne. Do zejścia na trasę przygotowuje nas szkolenie w Stacji Ratownictwa Górniczego.

Trasa prowadzi przez najstarsze wyrobiska kopalni. Nieoświetlone, surowe wnętrza sprawiają wrażenie zatrzymanego w średniowieczu czasu. Przejścia wąskimi wyrobiskami, szybikami z przedziałami drabinowymi są wyzwaniem i sprawdzianem, ale prowadzonym w kontrolowany i bezpieczny sposób, pod czujnym okiem przewodników.

 W bocheńskiej kopalni organizowane są również pobyty nocne dla osób indywidualnych . Podczas pobytu nocnego zwiedzacie trasę turystyczna, a także spędzacie noc w największej komorze w kopalni, w komorze Ważyn, Najbliższy termin to 15 październik. Rezerwacji miejsc należy dokonać przez Biuro Obsługi Klienta.

Informacje o pobytach nocnych: https://bit.ly/3i0LzYJ

Pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn

Osoby, które znają już trasę turystyczną, a chcą skorzystać z dobrodziejstw mikroklimatu kopalni wybierają Pobyt Rekreacyjny w Komorze Ważyn. Do dyspozycji  turystów pozostają wszystkie atrakcje znajdujące się w komorze: sprzęt sportowy na boisku, rowerek treningowy i orbitreck, stół do ping ponga, plac zabaw dla dzieci, oraz solna plaża, piaskownica i minitężnia. Pobyt organizowany jest w soboty i niedziele o godzinie 15.00

Szczegóły i bilety on -line : https://bit.ly/3zO4YVZ

Zastanawiacie się co odwiedzicie w najbliższym czasie ? Zaplanujcie wycieczkę do najstarszej kopalni soli  – Kopalni Soli Bochnia. To kierunek odpowiedni o każdej porze roku, bez względu na panującą pogodę.

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Biuro Obsługi Klienta :14 6926752 mail: biuro@kopalnia-bochnia.pl

KUP BILET

Góra