- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Kopalnia soli otworzyła nową trasę. Przeszliśmy ją jako jedni z pierwszych ZDJĘCIA

Najstarsza kopalnia soli w Polsce otworzyła dziś nową – czwartą trasę turystyczną – „Solny Świadek”. Łączy ona dziedzictwo historyczne z nowoczesnymi technologiami. W efekcie przenosimy się w magiczny świat solnych podziemi, pełen historii, przygody i edukacji. 

„Solny Świadek” – Multisensoryczna Trasa Turystyczna jest efektem realizacji projektu pn. „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia” – Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich. 

W ramach tego projektu zostały przeprowadzone zaawansowane prace górnicze, zabezpieczające i udostępniające zabytkowe wyrobiska kopalni, wraz z ich przystosowaniem do pełnienia funkcji edukacyjno-kulturalnych.

Prace górnicze objęły przedział schodowy w szybie Sutoris, fragment podłużni Wernier wraz z poprzecznikiem, oraz rozbudowę Komory Kołdras na poziomie August. Łącznie przebudowano i wyposażono w instalacje elektryczne niemal 400 m podziemnych wyrobisk. Ponadto ramach projektu podziemne, zabytkowe wyrobiska, zostały wzbogacone w nowoczesne stanowiska multimedialne. Całkowity koszt projektu to blisko 12 mln zł

 -Dzięki temu wsparciu, stawiamy kolejny krok w rozwoju Kopalni Soli Bochnia, jako ważnego miejsca na turystycznej i kulturowej mapie Polski i Europy – podkreśla Prezes Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o. o. Zygmunt Dobrowolski.

Zwiedzanie trasy „Solny Świadek” rozpoczyna się zejściem do kopalni schodami w najstarszym, czynnym szybie kopalnianym w Polsce, szybie Sutoris, w centrum Bochni, na głębokość 70 m do poziomu Danielowiec, a następnie ciągiem najstarszych wyrobisk, trasa prowadzi  do głębokości 212 m do poziomu August.

„Solny Świadek” to nie tylko trasa turystyczna. To interaktywne doświadczenie, które przy pomocy najnowocześniejszych instalacji multimedialnych prezentuje bogatą historię wydobycia soli w Bochni, przybliża geologię i mineralogię złoża solnego, zagrożenia panujące w kopalni, oraz przywiązanie do wiary średniowiecznych górników.


Informacje dodatkowe:

  • Trasa jest przeznaczona dla osób od 13 roku życia,
  • Wymagany jest strój i obuwie sportowe,
  • Zwiedzający schodzą do kopalni wyposażenie w pełny ekwipunek górniczy: hełm, lampę i pochłaniacz,
  • Szczegółowe informacje oraz możliwość rezerwacji biletów dostępne są na stronie: https://kopalnia-bochnia.pl/zwiedzanie/solny_swiadek/

Fot. Szymon Zięba

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra