
69-letnia mieszkanka powiatu proszowickiego padła ofiarą przestępców wykorzystujących jedną z popularnych metod oszustwa – „na policjanta”. Uwierzyła w opowiedzianą jej nieprawdziwą historię, po czym przekazała oszustom swoje oszczędności.
W środę około godziny 21:50, dyżurny proszowickiej Policji otrzymał zgłoszenie od dyspozytora 112, że 69-latka, została oszukana metodą „na policjanta”. O godzinie 15:00 do kobiety zadzwonił rzekomy policjant, który przekazał jej informację, że na terenie powiatu proszowickiego grasuje grupa, która oszukuje ludzi. Oświadczył jej także, że pieniądze, które podsiada na własnym koncie w kwocie 35 tysięcy złotych, nie należą do niej, tylko do osób, które zostały oszukane przez wspomnianą szajkę, dlatego musi je natychmiast wypłacić i przekazać na policję.
Mężczyzna podający się za policjanta, kazał kobiecie podać swój numer telefonu komórkowego, przekonywał, że rozmowa musi być kontynuowana przez komórkę, ponieważ cały czas musi być z nim w kontakcie.
Polecił kobiecie wybrać metodę przekazania pieniędzy tj. albo je dostarczy we wskazane przez niego miejsce, albo może je zanieść na Komendę Policji w Proszowicach, jeżeli jednak wybierze to rozwiązanie to przez najbliższe 10 dni będzie musiała przychodzić do komendy na przesłuchania.
Kobieta poszła do banku gdzie wypłaciła 35 tysięcy złotych, po czym zgodnie z poleceniem „policjanta” pozostawiła je pod ławką w rejonie miejsca jej zamieszkania. W miedzy czasie połączył się z nią drugi rzekomy „policjant „, który potwierdził całą historię.
Kobieta prawie przez 4 godziny rozmawiała z oszustami. Świadkiem całej zaistniałej sytuacji był 71-letni mąż kobiety, który widział przez okno mieszkania jak szczupły mężczyzna zabiera spod ławki reklamówkę z pieniędzmi pozostawioną przez kobietę, a następnie oddala się w nieznanym kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia dokonano przeszukania terenu jednakże nie odnaleziono wskazanej osoby.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
• Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
• Jeśli chodzi o członka rodziny, rozłącz się z osobą przedstawiającą się jako policjant i zadzwoń do córki, syna i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej, dlaczego dzwonisz.
• Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu bądź na koncie bankowym.
• Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
• Nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
• Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (rozłączając poprzednią rozmowę).
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
