- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

PROSZOWICE. „Bliskie ballady i dalekie romanse” na scenie widowiskowej Centrum Kultury w Proszowicach

fot. Justyna Żądło

To będzie czas niezwykłych historii o migracji, zakochaniu i zdradzie, wojnie i pokoju. Już 9 grudnia o godz. 18.00 na scenie widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach zobaczyć będzie można spektakl „Bliskie ballady i dalekie romanse”. Pomysłodawczynią współczesnego ujęcia mickiewiczowskich ballad jest Anna Wieczorek. Zarys planowanego przedsięwzięcia powstał od podstaw we współpracy z Jakubem Tabiszem, kuratorem projektu Teatr na Faktach, który działa przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Wstęp na wydarzenie wolny. 

Impulsem do zrealizowania spektaklu było ogłoszenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu dofinansowania projektów teatralnych z okazji obchodu 200-lecia wydania „Ballad i romansów” autorstwa Adama Mickiewicza. 

– Pomyślałam, że to bardzo dobra okazja do  zderzenia świata romantycznych XIX-wiecznych opowieści ze współczesnymi historiami ludowymi. Teatr na Faktach, który pracuje metodą verbatimu – czyli dosłownego zapisu rzeczywistości, jest świetnym miejscem do tego, żeby taki projekt zrealizować – pisze Anna Wieczorek, współscenarzysta i współreżyser spektaklu.

Niezwykle interesujący jest sam proces powstawania sztuki. Twórcy postanowili wcielić się w rolę współczesnych romantyków i zebrawszy opowieści z małych miejscowości, zderzyli je z trzema balladami narodowego wieszcza: „Świteź”, „Romantyczność” oraz „Lilije”. Zestawienie wybranych utworów z zebranym materiałem dokumentalnym wydobyło z nich dodatkowe konteksty, które mimo upływu czasu, nie utraciły na swej ważności.

 – Wspólnie z Jakubem Tabiszem i Martą Wiśniewską, współreżyserami i współscenarzystami spektaklu wyruszyliśmy w Polskę i przeprowadziliśmy wywiady z ludźmi ze Śląska, z Dolnego Śląska, Małopolski i Podlasia. I tak powstały „Bliskie ballady i dalekie romanse” – wyjaśnia Anna Wieczorek.

Anna Wieczorek to artystka szczególnie związana z gminą Proszowice. Mieszkała w Mysławczycach, a swoje pierwsze próby obeznania ze sceną, występowaniem przed publicznością czy opanowaniem tremy odbywała podczas udziału w różnorakich konkursach recytatorskich organizowanych przez proszowickie centrum kultury.  Obecnie występuje na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Coraz częściej zdarza się jej jednak stawać po drugiej stronie, występując w roli prawdziwej reżyserki. Spektakl, który zobaczymy w proszowickim centrum kultury nie jest jej debiutem reżyserskim.

– Już kilkukrotnie współreżyserowałam spektakle. W reżyserii stawiam dopiero pierwsze kroki, mimo to robię to coraz śmielej. W lutym przyszłego roku sama stanę za reżyserskimi sterami i będę przygotowywać spektakl na podstawie własnego tekstu. Tymczasem będzie mi bardzo miło powitać publiczność zebraną w Proszowicach. Serdecznie zapraszam. – dodaje na zakończenie rozmowy Anna Wieczorek.

Na scenie zobaczymy: Katarzynę Górską, Annę Nowak oraz Mateusza Zilberta. Muzykę, stanowiącą połączenie ludowych i współczesnych brzmień skomponowała Magdalena Gorwa.

„Spektakl dofinansowano że środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra