- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

PROSZOWICE. Dzieci i dorośli kolędowali w proszowickim Centrum Kultury DUŻO ZDJĘĆ

Fot. Patrycja Grzyb

Wydarzeniem towarzyszącym Orszakowi Trzech Króli w Proszowicach był VII Przegląd Grup Kolędniczych, który po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, mógł powrócić do harmonogramu proszowickiego Centrum Kultury. Na scenie swoje muzyczno-aktorskie umiejętności zaprezentowały trzy grupy kolędnicze.

– Rozpoczynamy kolejny Przegląd Grup Kolędniczych, który już od siedmiu lat jest tradycją w naszej gminie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, ale występy uczestników podsumuje komisja w składzie: Katarzyna Duch pedagog, instruktor teatralny; Grzegorz Cichy burmistrz Proszowic oraz Zbigniew Nowak zastępca burmistrza – mówiła Małgorzata Płyś dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, rozpoczynając wydarzenie.

Jako pierwsza na scenie widowiskowej zaprezentowała się grupa kolędnicza „Krakowiacy i Górale” z Samorządowego Publicznego Przedszkola nr 2 w Proszowicach. Na scenie wystąpiło 16 dzieci w wieku od 4-6 lat. Ich występ przygotowały Elżbieta Topolska i Żaneta Jędrys.

Mali Krakowiacy i Górale ustąpili miejsca grupie kolędniczej „Wiliorze” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach. Grupa złożona była z reprezentantów klas IV, V i VI i liczyła 16 osób. Opiekunem grupy była Wioletta Kowalska.

Zamknięcie przeglądu przypadło w udziale grupie kolędniczej  „Wesoła Gromada” z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Proszowicach. Występ zaprezentowało 24 dzieci, którym na scenie towarzyszyli rodzice. Opiekunem grupy była Magdalena Baranik.

Niezmiennym celem przeglądu jest kultywowanie ludowej tradycji kolędowania i upowszechnianie jej w środowisku dzieci, młodzieży oraz prezentowanie polskich zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych, jako ważnego elementu tradycyjnej kultury narodowej.

Wszystkie grupy kolędnicze otrzymały nagrody, których fundatorem był Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic.

– Chcę podziękować wszystkim za czas poświęcony na przygotowanie tych wspaniałych występów – podsumował Grzegorz Cichy, składając wszystkim zebranym najlepsze życzenia noworoczne.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra