Na początku grudnia w Karwinie otwarto Izbę Pamięci – miejsce zrodzone z pasji i zamiłowania do lokalnej historii. Jutro znów zostanie udostępniona dla zwiedzających. Organizatorzy zapraszają na to niezwykle spotkanie z historią w godz. 14.00-18.00 w dawnym budynku szkoły w Karwinie.
Stowarzyszenie Bojowe Schrony Proszowice powstało formalnie w 2018 roku, choć swoją działalność zapoczątkowało znacznie wcześniej. Pogłębianie wiedzy na temat historii regionu, prowadzenie poszukiwań archeologicznych oraz rozwiązywanie lokalnych zagadek doprowadziło do powstania Izby Pamięci oraz Szlaku II Wojny Światowej.
– Izba Pamięci czy też częściowo szlak, to projekty powstałe z chęci podzielenia się naszymi zbiorami i odkryciami z innymi. Bardzo duża część naszych zbiorów została nam przekazana przez lokalnych mieszkańców, a historia, którą odkrywamy to historia nas wszystkich, dlatego nie chcieliśmy, aby przedmioty te leżały w magazynowych skrzyniach, a kopie dokumentów na dyskach komputerów. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie naszą lokalną historię opowiemy każdemu, kto będzie tego chciał, w szczególności dzieciom i młodzieży – mówi w rozmowie z portalem Wojciech Pasek przedstawiciel stowarzyszenia.
Misja Stowarzyszenia Bojowe Schrony Proszowice opiera się na poszukiwaniu, odkrywaniu, poznawaniu i dzieleniu się historią. Powiedzenie „ocalić od zapomnienia” nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy weźmiemy pod uwagę poczynania jego członków, bowiem za tymi słowami idą konkretne czyny. Należy jednak wspomnieć, że historia samego stowarzyszenia oraz Izby Pamięci nie była prosta, a bezcenne eksponaty mogły powrócić do magazynów.
– Pomysł Izby Pamięci zrodził się właściwie na samym początku naszej oficjalnej działalności. Już wtedy próbowaliśmy przekonać lokalne władze do stworzenia takiego miejsca. Bez skutku. Dopiero po kilku latach, dzięki uprzejmości Caritas w Proszowicach, został nam udostępniony magazyn, gdzie przygotowaliśmy naszą pierwszą ekspozycję. Niestety po zaledwie pół roku musiała zostać przeniesiona. Liczyliśmy, że uda nam się pozostać w stolicy powiatu, jednak kilkumiesięczne starania na nic się nie zdały – tłumaczy Wojciech Pasek.
Izba Pamięci w zbiorach której odnajdziemy setki eksponatów związanych z historią regionu, z przeważającą większością przedmiotów związanych z I oraz II Wojną Światową znalazła swoje nowe miejsce w dawnym budynku szkoły w Karwinie. Zobaczymy tu m.in. historyczne umundurowanie, repliki broni, gabloty poświęcone konkretnym badaniom archeologicznym, bogatą kolekcję dotyczącą artylerii i broni białej, wyposażenie wojsk walczących na naszych terenach, czy w końcu elementy uzbrojenia i pojazdów. To miejsce nie powstałoby, gdyby nie zaangażowanie i upór członków stowarzyszenia oraz wsparcie osób, którym ich los nie był obojętny.
– Pomocną dłoń wyciągnął do nas Wiesław Rudek, wójt gminy Koniusza, wraz ze swoimi współpracownikami Hubertem Wawrzeniem (wicewójt) i Iwoną Wójcik (sekretarz gminy). Dzięki ich zaufaniu i decyzjom, zyskaliśmy nie tylko nowe miejsce na organizację ekspozycji, ale także możliwość jej przygotowania w dość niekonwencjonalny sposób, czego efektem jest obecna ekspozycja. Warto też dodać, że nasze obawy, co do lokalizacji poza Proszowicami okazały się nie słuszne. Dotychczasowe cykliczne otwarcia pokazały, że odwiedza nas ogromna liczba osób, także spoza regionu – dodaje Wojciech Pasek.
Członkowie Stowarzyszenia Bojowe Schrony Proszowice stawiają sobie za główny cel nieustanny rozwój. Tak będzie również w nowym roku, w którym planują wyposażyć Izbę Pamięci w kolejne eksponaty, zaaranżować przestrzeń wokół budynku, a przede wszystkim rozbudować wystawę o system multimedialny, który umożliwi stworzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Pojawiają się także dalekosiężne plany, które bez wątpienia są w ich zasięgu.
– Docelowo chcemy stać się pełnoprawnym muzeum, co pozwoliłoby nam gromadzić i prezentować znacznie szerszy zakres zbiorów niż obecnie (np. broń palną). Naszą przeszkodą są jednak środki finansowe. Nowo tworzone muzea, muszą spełniać szereg wymogów, na przykład dotyczących konstrukcji budynku – okna, drzwi i inne wyposażenie, musi posiadać odpowiednie atesty i spełniać określone kryteria. Uważamy jednak, że nie ma problemów nie do rozwiązania, dlatego wierzymy, że z czasem uda nam się zrealizować również to założenie, dzięki własnej ciężkiej pracy i odrobiny wsparcia zewnętrznego.
Zwiedzanie Izby Pamięci odbywa się cyklicznie w wyznaczonych terminach. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia bądź na profilu na Facebooku.