Przedstawiciele dwóch komisji Sejmiku Małopolskiego: rolnictwa i modernizacji terenów wiejskich oraz ochrony środowiska bezpieczeństwa publicznego pozytywnie zaopiniowali uchwałę Zarządu Województwa Małopolskiego o przekazaniu 10 mln zł na modernizację i rozbudowę giełdy w Proszowicach. Wyjazdowe posiedzenie komisji odbyło się dziś właśnie na terenie proszowickiej giełdy. O tym, czy do Proszowic trafi ten spory zastrzyk finansowy, ostatecznie zdecydują radni sejmiku podczas najbliższej sesji.
Na początku posiedzenia komisji głos zabrał Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
– Bardzo cieszę się, że są z nami przede wszystkim rolnicy. Jako sejmik województwa małopolskiego zabezpieczyliśmy wspólnie środki finansowe w odpowiedniej wysokości. Dzisiejsze spotkanie i rozmowy są po to, aby jasno wskazać, że Proszowice są miejscem ważnym, miejscem blisko rolników, którzy dostarczają zdrową i bezpieczną żywność. To miejsce idealne na stworzenie ponadlokalnego dużego targowiska, czy giełdy. Rolnicy muszą mieć gdzie sprzedawać swój produkt. Ta lokalizacja jest najbardziej optymalna – mówił.
Tuż po nim głos zabrał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
– Życie potwierdziło, że w Proszowicach plac targowy ma sens i wymaga odpowiedniej przestrzeni, hal, chłodni, czyli tego wszystkiego, co pozwoli mu się rozwinąć właśnie dla producentów rolnych. Na rozwój tego targowiska oczekują też rolnicy z powiatów za Wisłą, np. brzeskiego, bocheńskiego. Komunikacyjnie ten teren cały czas się rozwija, otwiera i będzie przyprowadzał nowych klientów, którzy chcą kupić produkt bezpośrednio od rolnika – zapewniał.
O konieczności dofinansowania inwestycji przekonywał także Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic.
– W samej gminie Proszowice znajduje się ponad 3,5 tys. gospodarstw rolnych, głównie rodzinnych. Giełda Rolna Ek-Rol dwa lata temu świętowała 25-lecie działalności. Zaczynała od skupu zboża, a potem następował stopniowy rozwój placów, przy ul. Królewskiej, następnie rozwój pozostałych placów targowych. Główne uprawy w naszym regionie to pszenica ozima, kukurydza, warzywa. Towary stąd trafiają do całej Europy. Mamy pięć dużych skupów, które wymagają wysokiej jakości towarów. Chcemy poszerzyć giełdę rolną do brzegów rzeki Szreniawy, aby wykorzystać miejsce pod manewrowanie, logistykę, przeładunek oraz wykupić łąki od właścicieli prywatnych i cały ten teren podnieść, utwardzić i przeznaczyć pod działalność rolniczą. Bardzo proszę, abyście Państwo pomogli nam poprawić warunki dla rolników, nawierzchnie, odwodnienie tego terenu, oświetlenie, rampy przeładunkowe, pawilony, wiaty – przekonywał.
Do zebranych słowa skierował również Wojciech Rzadkowski, prezes Giełdy Rolnej Ek-Rol.
– Giełda Rolna Ek-Rol przez 25 lat budowała swoją markę i pozycję na rynku. Tradycje jarmarków i targów w Proszowicach trwają od 500 lat i handel w Proszowicach jest zakorzeniony od wieków. Pozycja, którą giełda zbudowała ma bardzo duże znaczenie dla rolnictwa. Ludzie tu przyjeżdżaj, aby handlować, kupować, to część elementu życia tej społeczności, nie tylko Proszowic i regionu, ale także np. województwa świętokrzyskiego, rejonu Wieliczki, Bochni czy Tarnowa. Produkcja to małe gospodarstwa, produkt lokalny, wytwarzany metodą tradycyjną. Zachęcam członków komisji, aby dyskusje i decyzje, które będę podejmowane były dla nas korzystne i żebyśmy mogli wesprzeć rolników, dać im alternatywę oraz możliwości do rozwoju i handlu towarem ze swoich gospodarstw – mówił.
Nadrzędny zamysł spotkania oraz cel, na jaki miałaby zostać przeznaczona dotacja, przedstawiła Anna Glixelli, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– Pan burmistrz Grzegorz Cichy zwrócił się z prośbą do zarządu województwa małopolskiego i radnych naszego województwa o udzielnie wsparcia w wysokości ponad 10 mln zł, wskazując konkretny cel, na jaki miałyby te środki zostać przeznaczone. W związku z tym, że na terenie gminy Proszowice funkcjonuje już targowisko, czyli Giełda Rolna Ek-Rol, burmistrz wraz z panem prezesem dostrzegli konieczność wsparcia tego miejsca, wyszczególniając w skierowanym piśmie konkretne potrzeby. Oprócz powiększenia powierzchni targowiska do ponad 15 ha, środki finansowe, które ewentualnie sejmik województwa wskaże, jako dotacje dla samorządu proszowickiego, byłyby przeznaczone na: budowę kanalizacji deszczowej/opadowej, budowę nawierzchni asfaltowej z podbudową, budowę hal magazynowych i przeładunkowych, budowę centrum logistycznego, instalacji elektrycznej, oświetlenia, monitoringu oraz zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem. Podkreślam, że budowa targowiska zgodnie z ustawą o samorządzie gminy jest jej zadaniem własnym, nie jest natomiast zadaniem własnym samorządu województwa małopolskiego – tłumaczyła.
W wyniku przeprowadzonego głosowania, członkowie obu komisji jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały o udzieleniu wsparcia dla gminy Proszowice, celem modernizacji placów targowych. Ostateczną decyzję podejmą radni na Sejmiku Województwa Małopolskiego na sesji, która odbędzie się 25 marca.