- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

PROSZOWICE. Muzyką i słowem uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych DUŻO ZDJĘĆ

Ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadający na dzień 1 marca stał się idealną okazją do uczczenia pamięci Niezłomnych Bohaterów, którzy stanęli do walki o ich i naszą wolność. W sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Towarzyszyła mu wystawa, prelekcja, pokaz musztry oraz program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Organizatorami wydarzenia byli Krystian Hytroś, Starosta Powiatu Proszowickiego oraz Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.

– Drodzy Państwo, zebraliśmy się tutaj po to, aby oddać cześć i pamięć Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli o naszą wolność. To oni bronili tych wartości, które dziś wypisywane są na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna. To najważniejsze wartości, które stanowią o naszej tożsamości narodowej. Musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. – mówił Krystian Hytroś, Starosta Powiatu Proszowickiego.

Do zaproszonych gości oraz wszystkich obecnych na wydarzeniu słowa skierował także Burmistrz Grzegorz Cichy.

– To niezwykle ważne, abyśmy kultywowali to, co jest istotne w historii państwa i narodu polskiego. To właśnie nasi rodacy z bronią w ręku musieli bronić swojej wolności. Żołnierze Niezłomni to także osoby, które wpisały się w historię naszego regionu. Życzę udanego koncertu i dobrej lekcji historii – mówił.

Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie dra Andrzeja Sznajdera, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wygłoszona przez niego prelekcja stała się skarbnicą niezwykle cennej i jakże potrzebnej przypomnienia wiedzy odnoszącej się do bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Przed proszowicką publicznością wystąpili również uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach, którzy wykonali pokaz musztry paradnej.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia pod batutą kapitana Krystiana Siwka z gościnnym występem Magdaleny Krzywdy-Krzysteczko, artystki scen śląskich. W ich aranżacjach mogliśmy usłyszeń utwory, nie tylko wojskowe i patriotyczne, jak np. „Modlitwa obozowa”, ale również utwory o charakterze rozrywkowym, tj.: „Mambo Italiano” czy „Nic nie może wiecznie trwać”.

Artystyczny program wydarzenia zakończył występ uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych, który przypomniał zebranym, że Żołnierze Wyklęci wciąż żyją – w naszych sercach i w naszej pamięci.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Góra