Uważamy, że warto upamiętnić jednego z ojców odradzających się Proszowic po latach zaborów. Stanisław Łakomski, pierwszy burmistrz po odzyskaniu niepodległości, a zarazem burmistrz w czasie odzyskania praw miejskich, zasługuje na pamięć i należyte upamiętnienie – przekonują przedstawiciele „Bojowych Schronów Proszowice”. Kilka dni temu grupa pasjonatów zwróciła się do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Proszowicach o upamiętnienie tej postaci poprzez nazwanie jej imieniem miejskiego parku.
-W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania praw miejskich przez Proszowice. Dokładnie 1 marca 1923 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, Władysława Sikorskiego, o rozciągnięciu mocy obowiązującej dekretu o samorządzie miejskim na miejscowość Stryków w powiecie brzezińskim oraz Proszowice w powiecie miechowskim. – podkreślają przedstawiciele BSP.
Proponowana przez nich nazwa to: „Park Miejski im. Stanisława Łakomskiego – Burmistrza Proszowic”.
Przedstawiciele BSP w ubiegłym roku zwrócili się do Instytutu Pamięci Narodowej o sprawdzenie Stanisława Łakomskiego, syna Antoniego, urodzonego 18 września 1881 roku w Proszowicach. W odpowiedzi uzyskali informację iż Instytut Pamięci Narodowej, po przeprowadzeniu kwerendy, nie zgłasza żadnych zastrzeżeń wobec propozycji upamiętnienia Stanisława Łakomskiego poprzez nazwanie jego imieniem Parku Miejskiego w Proszowicach.
O burmistrzu Stanisławie Łakomskim można przeczytać TUTAJ